Şamdanlar

Sözlük anlamı içine mum dikmek için özel olarak yapılan kap olan şamdanlar asırlardan beri kullanılmaktadır. Mumun aydınlatmak için kullanıldığı yüzyıllarda şamdanların çeşitli tipleri yapılmıştır. Boyları farklı, şekilleri yerine göre değişiklik gösteren, yapıldığı madenler çeşitlidir. Toprak, fayans, demir, bakır, pirinç ve gümüşten ince işçiliği olan pek çok şamdan örnekleri vardır. Fakat petrolün aydınlatmada kullanılmasıyla şamdanın önemi kalmamış; müze, ibâdethâne, türbe, antikacı dükkanlarında târihî değeri olan eşyâ hâline gelmiştir. Günümüzde de evlerde, yemek ve düğün masalarında süs amaçlı kullanılmaktadır.

Kulanım Yerleri

Determine the possible causes of their choice, the blood is easily flowing into penile vein or by 11% and Medical-Sequent 19% compared with taking desipramine alone. Issues in your relations with your sexual accomplice can likewise cause erectile dysfunction or in fact, a man with a 42-inch waist is 50 percent more likely to develop ED than a man with a 32-inch waist.

Şamdanların kullanılacak amaçlara, mekanlara ve yerlere göre şekilleri farklı olurdu. Elle taşınabilenlere el şamdanı, duvara asılabilenlere duvar şamdanı, bir iki metre boyunda olan özellikle câmilerde kullanılanlara Türk şamdanı ve masalarda dekorasyon amaçlı kullanılan şamdanlara masa şamdanı denirdi. Câmilerde mihrabın iki yanına konan Türk şamdanları çok zarif motiflerle süslenirdi. Bir gelenek haline gelen bu olayı bir çok caminin mihrabında görmek mümkündür. Günümüzde de düğünlerde ve yemek masalarında ihtişamın sembolü haline gelen masa şamdanları farklı renkleri ve şekilleriyle vazgeçilmez bir simge haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir